Nowe perspektywy UZ

Data: Śr. 8 Gru, 2010 12:15

news365.pl


 

8 grudnia (środa), o godz. 11.15 w holu siedziby wydziałów nauk ścisłych (bud. A29, ul. Szafrana 4A) odbędzie się konferencja prasowa w ramach spotkania "Nowa generacja narzędzi inżynierskich firmy Siemens: Systemy Automatyki SIMATIC - TIA Portal V11". W konferencji będą uczestniczyć: goście z firmy Siemens, Rektor UZ prof. Czesław Osękowski, Dziekan WEIT prof. Andrzej Pieczyński, prof. Marian Adamski.

 

Materiały informacyjne dla mediów:

 

Przedmiotem konferencji będzie polska premiera nowego oprogramowania inżynierskiego firmy Siemens "SIMATIC - TIA Portal V11". Oprogramowanie to jest narzędziem do projektowania, programowania i kontroli funkcjonowania systemów sterowania urządzeń (głownie przemysłowych).

 

Inteligentne układy sterujące są obecnie "mózgiem" wielu urządzeń codziennego użytku. Realizują one złożone algorytmy sterowania, gdzie poszczególne decyzje o włączeniu lub zmianie stanu urządzenia zależą od wielu czynników i warunków. Windy, pralki, lodówki, kuchenki, automaty sprzedające, ekspresy do kawy, drukarki, nawet klawiatura komputera - to tylko najprostsze przykłady urządzeń o złożonym sterowaniu.

 

Sterowniki logiczne w zastosowaniach przemysłowych są urządzeniami dużej złożoności, co odpowiada stawianym im wymaganiom: szybkiej reakcji na wiele zmiennych parametrów procesów przemysłowych, stanu czujników, położenia elementów wykonawczych (np. chwytaków), itp.

 

Nowoczesne sterowniki PLC (Programmable Logic Controllers, programowalne sterowniki logiczne) łaczy się w systemy zarządzania produkcją. Tego rodzaju systemy stosuje się coraz częściej, m.in. do budowania elastycznych linii produkcyjnych.

 

Oprogramowanie SIMATIC - TIA Portal jest najnowocześniejszym narzędziem firmy Siemens, integrującym w jednym miejscu wszystkie funkcje, potrzebne by zaprojektować, nadzorować, rekonfugurować i monitorować działanie układów automatyki przemysłowej, opartych o sterowniki PLC.

 

Instytut Informatyki i Elektroniki, organizator Konferencji, od szeregu lat współpracuje z wieloma partnerami przemysłowymi, wśród których jedno z ważniejszych miejsc zajmuje Siemens Sp. z.o.o. Organizatorem i koordynatorem współpracy jest prof. Marian Adamski. W marcu br. współpraca ta nabrała nowego wymiaru dzięki wspólnemu wyposażeniu i uruchomieniu Laboratorium Sterowników Logicznych Nowej Generacji. Dzięki wyposażeniu go w najnowocześniejsze na świecie sterowniki SIMATIC S7-1200 i szereg urządzeń pomocniczych możliwe jest tam kształcenie specjalistów automtatyków najwyższej klasy. Możliwe stało się także dokształcanie inżynierów w Studium Podyplomowym.

 

Współpraca Uniwersytetu z partnerami przemysłowymi jest dobrą tradycją od wielu lat. Dzięki temu nasi studenci uzyskują dostęp do programów nauczania, które są kształtowane zgodnie z rzeczywistymi potrzebami rynku pracy.

 

Więcej informacji o konferencji, laboratorium i studium podyplomowym można znaleźć na stronie Instytutu Informatyki i Elektroniki UZ:

www.iie.uz.zgora.pl.


 

 

 


www.wimbp.zgora.pl

 

 

 


Wyświetl większą mapę
zgłoś plagiat/niewłaściwą treść