Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
19 Kwiecień 2024
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Kolędowanie w Ochli

Data: N. 12 Gru, 2010 16:00

news365.pl


12 grudnia

godz. 15.00 : 18.00

"LUBUSKIE WIGILIE I KOLĘDOWANIE"

Ostatnia impreza w 2010 roku - w plenerze skansenu i we wnętrzach zabytkowych chałup

"LUBUSKIE WIGILIE I KOLĘDOWANIE"

Mając na celu pielęgnowanie, kultywowanie, utrwalanie tradycji przodków oraz upowszechnianie wiedzy o zróżnicowaniu kulturowym i bogactwie regionalnych tradycji współczesnych mieszkańców województwa lubuskiego organizujemy na terenie skansenu integracyjne spotkanie Lubuszan w programie imprezy "Lubuskie wigilie i kolędowanie".

 

Stwarzamy możliwość przybliżenia społeczeństwu wiedzy o zachowanych rodzimych i przeniesionych - w wyniku powojennej migracji i reemigracji Polaków - z wielu regionów Polski tradycje wigilijne i świąteczne mieszkańców naszego województwa.

 

Przedstawiciele poszczególnych grup regionalnych, przygotują potrawy, które w ich rodzinach z pokolenia na pokolenie są przekazywane i pieczołowicie pielęgnowane i w roli "tymczasowych gospodarzy" - w wyznaczonych chałupach na terenie skansenu - będą częstować naszych "kolędujących" gości przygotowanymi przez siebie tradycyjnymi wigilijnymi potrawami. Będziemy też mogli posłuchać w gwarze rodzimego regionu przodków opowieści o wigiliach zapamiętanych z dzieciństwa oraz śpiewu pastorałek i kolęd.

 

Zaprezentowane będą m.in. potrawy wigilijne przygotowane zgodnie z polskimi tradycjami:

 

WIELKOPOLSKIMI - w chałupach z Krobielewa, Pszczewa i Łomnicy

BUKOWIŃSKIMI - w chałupie z Jędrzychowiczek

KRESOWYMI - w chałupach: z Jurzyna, Marcinowa, Cisowej

Po raz pierwszy w naszym programie poznamy potrawy i zwyczaje wigilijne POLSKICH CYGANÓW, zaprezentuje je - w skansenowskiej chałupie z Królowa - CYGAŃSKA RODZINA VANESSY I SORBY z Zawady. Wsłuchamy się także w RODZINNY ŚPIEW CYGAŃSKICH KOLĘD.

 

W skansenowskim plenerze w tym dniu spotkamy także grupy kolędników odtwarzających dawny zwyczaj "kolędowania" z życzeniami świątecznymi.

 

"LUBUSKIE WIGILIE i KOLĘDOWANIE" w naszym Muzeum zakończymy integracyjnym spotkaniem przy "wigilijnym stole", by przełamać się tradycyjnym polskim opłatkiem, złożyć sobie "przedświąteczne życzenia", spożyć wybrane wigilijne potrawy i wspólnie wyśpiewać znane nam wszystkim polskie kolędy.

 

Serdecznie zapraszamyl

 

wstęp: 5 zł/os.

 

kontakt tel: 68 321 11 93 i 68 321 15 91

 

Zespół Organizacyjny

 

Barbara Łakoma i Irena Soppa

 

Impreza dofinansowana ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

 


W internecie:
http://www.muzeumochla.pl/

W Norwidzie:

1. Lubuskie dziedzictwo kulturowe : Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli / [red. Irena Lew, Irena Soppa, Mieczysław Soppa ; zdjęcia Agnieszka Prokop, Jarosław Wnorowski, I. Lew]. - Zielona Góra : Muzeum Etnograficzne w Ochli, 2004.

2. Lubuskie kolędowanie [w Muzeum Etnograficznym w Ochli] / Anna Bensz-Idziak . - Il. //  Aspekty. - 2009, nr 1, s. III

 

 


www.wimbp.zgora.pl

 

 


Wyświetl większą mapę
zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu