Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
01 Luty 2023
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Wystawa pt. „Polska Walcząca”

Data: Wt. 29 Lip, 2014 14:00 - 14:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida

indeksInstytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zapraszają do zwiedzenia ogólnopolskiego projektu wystawienniczego pt. „Polska Walcząca", przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W siedzibie Biblioteki w dniach 29 lipca – 31 sierpnia 2014 zostanie zaprezentowana zarówno centralna część wystawy, przygotowana przez IPN we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, jak również regionalna wersja wystawy, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.
Wystawa przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję Burza i Powstanie Warszawskie, których 70 rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie znajdą się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944 r. Dopełnieniem tej opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze Ł cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu