Spotkanie autorskie z Andrzejem K. Waśkiewiczem

Data: Śr. 23 Lut, 2011 18:00

news365.pl23 lutego 2011 r., o godzinie 18.00 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie z Andrzejem Krzysztofem Waśkiewiczem, poetą, krytykiem, dziennikarzem, jurorem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.
Wstęp wolny.Andrzej Krzysztof Waśkiewicz, poeta, krytyk literacki, edytor, dziennikarz, urodził się 22 czerwca 1941 w Warszawie. Ukończył polonistykę na UAM w Poznaniu. Debiutował jako poeta wierszem w "Zarzewiu" w 1961 r., jako krytyk we "Współczesności" w 1962 r. Pierwszy zbiór poetycki wydał w 1963 r. ["Wstępowanie"], pierwszą książkę krytyczną w 1973 r. ["Rygor i marzenie.(Szkice o poetach trzech awangard)"]. Jest autorem ponad 30 książek, zbiorów wierszy, zbiorów prac krytycznych, prac bibliograficznych, publicystycznych, popularnych szkiców literackich. Andrzej K. Waśkiewicz jest edytorem wierszy Peipera, Sterna, Mili Elin, autorem licznych wyborów i antologii, a także prac zbiorowych (m.in. poświęconych prasie studenckiej).
Wraz z Jerzym Leszinem-Koperskim był redaktorem serii poetyckich, antologii i wydawnictw dokumentacyjnych. Związany z Orientacją Poetycką "Hybrydy", jest autorem koncepcji poezji formulistycznej. Pojedyncze wiersze poety były tłumaczone na język arabski, białoruski, bułgarski, niemiecki, rosyjski, ukraiński, włoski i publikowane w czasopismach i antologiach. Pracował
w redakcjach "Gazety Chłopskiej", "Nadodrza" i w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Członek kolegium redakcyjnego "Orientacji" i "Młodej Sztuki", zastępca red. naczelnego "Integracji", red. naczelny "Gdańskiego Rocznika Kulturalnego" i "Autografu". Stały felietonista "Głosu Wybrzeża".
Laureat nagród "Faktów", "Pióra", nagrody artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, prezydenta miasta Gdańska, Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Poznaniu, im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno, im. Klemensa Janickiego, Międzynarodowego Dnia Poezji 2006.


www.wimbp.zgora.pl

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść