Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
13 Czerwiec 2024
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Data: Pt. 21 Sty, 2011 17:00

news365.pl


 

Muzeum Ziemi Lubuskiej uprzejmie zaprasza do Galerii Nowy Wiek na otwarcie wystawy Jarosława Dzięcielewskiego - Konsekracja XIV, które odbędzie się w piątek, 21 stycznia o godz. 17.00.

Galeria Nowy Wiek inauguruje drugą dekadę swojej działalności wystawą Jarosława Dzięcielewskiego - twórcy związanego z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Artysta od czternastu lat realizuje cykl pokazów zatytułowanych "Konsekracja". Wspólną cechą prezentowanych prac jest prostota kompozycji i swoista ascetyczność, oparta na porządku geometrycznym. Dzięcielewski świadomie rezygnuje z rozbudowanej narracji, pragnąc w sposób syntetyczny i oszczędny wyrazić to, co niewypowiadalne i niematerialne. Obiekty rzeźbiarskie zielonogórskiego twórcy budowane są z drewna i sklejki pomalowanej szarą farba akrylową z użyciem filcu i parafiny. Mają charakter kontemplacyjny. Kojarzą się z tajemniczym przejściem, otworem, szczeliną. Odwołują się do metafory związanej z przeistoczeniem, z procesem konsekracji i jej symboliką. Stąd tytuł wystawy KONSEKRACJA - rozumiana jako przemiana, przeobrażenie, uświęcenie. Autor koncentruje uwagę na zjawisku równoległości (lub jej zachwiania) przenikania się wielu stanów i bytów, ujawniających się na styku zjawisk i rzeczy.

Jarosław Dzięcielewski ur. 23.03.1963 we Wschowie. Studia w PWSSP w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Rzeźby prof. Olgierda Truszyńskiego w 1991 roku. Od 1992 pracuje w Katedrze Sztuki i Kultury Plastycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. W latach 1998 ? 1999 prowadzi Pracownię Rzeźby i wykłada Zagadnienia i Tendencje Sztuki Współczesnej na Studium Sztuk Plastycznych w Głogowie. W 2002 roku uzyskuje I st. kwalifikacji w zakresie Rzeźby w ASP w Gdańsku. Od 2002 roku samodzielnie prowadzi Pracownię Rzeźby i Kształtowania Przestrzeni oraz Pracownię Struktur Wizualnych i Mechanizmów Percepcji Wzrokowej. W 2008 roku uzyskuje stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Rzeźby, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2008 r. wykłada Psychofizjologię Widzenia w Instytucie Sztuk Pięknych UZ. Jest promotorem i recenzentem kilkunastu artystycznych dyplomów magisterskich i licencjackich. Zajmuje się instalacją, obiektem i rzeźbą.

Wernisaż z udziałem Autora odbędzie się w piątek, 21 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15.
Wystawa czynna do 20 marca br.

 W Norwidzie:

Semantyczne aspekty mojej artystycznej drogi / Jarosław Dzięcielewski. Konsekracje / Jan Berdyszak . - (Prezentacje) . - Il. //  Pro Libris. - 2008, nr 2, s. 96-100 [dostępne w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej]
 


www.wimbp.zgora.pl


Wyświetl większą mapę
zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu