Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
13 Czerwiec 2024
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Popołudnie z monodramem - "Mój trup"

Data: Pt. 21 Sty, 2011 19:00

news365.pl


"Mój trup" na podstawie wierszy Adama Mickiewicza
scenariusz, reżyseria, scenografia i wykonanie Bogusław KIERC
Hydro(za)gadka, Zielonogórski Ośrodek Kultury


"Mój trup" jest w dwojakim sensie przewrotną grą albo przewrotnie graną obecnością. To tylko kwestia ujęcia, kąta patrzenia (myślenia), by własną rzeczywistość po śmierci ewokować jeszcze z tej strony. Słowa zapisał Mickiewicz przed swoją śmiercią, ale po jego śmierci wypowiada je ktoś, komu Mickiewiczowski status "żywego trupa" jest niemal osmotycznie bliski, więc - mówiąc niejako "w imieniu" Mickiewicza - ma poczucie, że i Mickiewicz wypowiedział te słowa w imieniu niejednego Adama, którego "trup w pośrodku was zasiada, w oczy zagląda wam i głośno gada".
Przedstawienie Bogusława Kierca jest opowieścią o śnieniu własnej trupiości, czy - odważniej mówiąc - śnieniem swojej trupiości. Jawnie teatralnym. I chodzi tu o teatr bezpośredniego wyznania. Bezwstydnie eschatologiczny. "Bogusław Kierc - w monodramie "Mój Trup", którego premiera odbyła się w Teatrze Szkolnym we wrocławskiej filii krakowskiej PWST, skomponowanym z wierszy Adama Mickiewicza, nierzadko przewrotnie zinterpretowanych, dowodzi, że aktor bez wspomagania światłem, muzyką i nowoczesną techniką jest w stanie zawładnąć widzami. Za jedyny rekwizyt ma szklankę z wodą, która okaże się wulkanem pełnym lawy. Wybitne osiągnięcie".
Tomasz Miłkowski, "Przegląd"

Bogusław Kierc - poeta, aktor, reżyser, autor ponad dwudziestu książek poetyckich, kilku eseistycznych oraz dramatów
i opracowań literackich; edytor dzieł Rafała Wojaczka, jego biograf (wydał książkę "Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera",) pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (Filia we Wrocławiu). Pracuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Laureat festiwali teatrów jednego aktora. W 2004 roku za spektakl "Zaskroniec" otrzymał Grand Prix WROSTJA. W 2008 roku zachwycił publiczność swoją grą w autorskim spektaklu "Mój Trup" za który na 42. WROSTJA otrzymał nagrodę Wojewody Dolnośląskiego, a w Toruniu ( na Festiwalu festiwali Teatrów Jednego) Aktora - Nagrodę Publiczności. Ponadto - Nagrodę Dziennikarzy w 2010 roku. Spektakl był również prezentowany na festiwalach na Litwie (nagroda specjalna w Kownie) i Słowacji.W Internecie:

Sylwetka Bogusława Kierca w serwisie culture.pl

W Norwidzie:
Rafał Wojaczek : prawdziwe życie bohatera / Bogusław Kierc. - Warszawa : "W.A.B.", 2007.

Raz na zawsze : [poezje] / Bogusław Kierc. - Wrocław : Ośrodek Kultury i Sztuki, 1997.

Zobacz więcej
 


www.wimbp.zgora.pl


Wyświetl większą mapę
zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu