Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
08 Luty 2023
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Sacrum i przemoc

Data: Pn. 24 Sty, 2011 19:00

news365.pl


 

Galeria BWA w Zielonej Górze zaprasza 24.01.2011 o 19.00 na wykład "Sacrum i przemoc" prof. Zbigniewa Mikołejki, związany z wystawą "Kwiaty Zła" Huberta Czerepoka i Marka Wasilewskiego. Inspiracją dla tej ekspozycji była m.in. książka profesora "W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu" Wykład ten stanowić będzie rzadką dziś okazję spojrzenia na dzieło sztuki z punktu widzenia filozofa, religioznawcy, przenikliwego komentatora współczesności.Szkice Zbigniewa Mikołejki dotyczą spraw różnorodnych, ale zawsze zaskakują świeżością i głębią spojrzenia. Kiedy pisze o sobie, o dojmującym poczuciu przemijania, nie czyni tego, by zamartwiać się nieuchronnością śmierci, ale wprost przeciwnie -by opowiedzieć o początku wszelkiego istnienia.
Potrafi dokonać erudycyjnej analizy biblijnych opisów gwałtu, by zaraz potem napisać o tym, co kryje się za sprawą Josefa Fritzla, a także o przemilczanym antysemityzmie Mircei Eliadego.
Niezależnie od tego, czy opisuje obrazy tajemniczego malarza (a właściwie - zdradźmy to - dwóch artystów skrytych pod wspólnym pseudonimem Mons - Desiderio), czy wskazuje antyżydowskie wątki w różnych czasach i miejscach, czy też zabiera nas do maleńkiej, urokliwej Krajenki, zawsze szuka tego, co pozostając wyjątkowym i niepowtarzalnym, okazuje się uniwersalne. Czy uniwersalność ta jest cechą zjawisk i rzeczy, czy też nadaje ją im wiedza i wszechstronność Mikołejki?
Profesor Mikołejko skupił się na mitycznych formach zachowań, które tkwią uśpione w mentalności jednostek czy wspólnot i ujawniają się nagle, nieproszone anarchizując nasze życie. Co więcej: ujawnić się muszą, ponieważ człowiek nie może lub nie potrafi uwolnić się od prawzorów zachowań zrodzonych z "Onego czasu". Książka ta poszerza naszą wiedzę o nas samych. Takich, jakimi jesteśmy teraz, "na każdym miejscu i o każdej dobie".

Prof. Ryszard PrzybylskiZbigniew Mikołejko (ur. 1951 w Lidzbarku Warmińskim) ? filozof i historyk religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Opublikował ponad osiemset tekstów w dziewięciu językach. Jest m.in. autorem książek: Elementy filozofii (sześć wydań: 1998.2008); Mity tradycjonalizmu integralnego (1998), Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma (1998), Żywoty świętych poprawione (W.A.B. 2001), Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa (2001). Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków, jak również głośne powieści o tematyce religijnej (m.in. "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna). Publikował m.in. na łamach "Gazety Wyborczej", "Literatury na Świecie?" "Newsweeka", "Res Publiki Nowej", "Rzeczpospolitej", "La Sicilia", "Twórczości", "Tygodnika Powszechnego", "Uncaptive Minus".
 


www.wimbp.zgora.pl

 


zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu