Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
08 Luty 2023
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Data: Śr. 26 Sty, 2011 17:00

news365.plMuzeum Ziemi Lubuskiej uprzejmie zaprasza na otwarcie wystawy "I ciągle widzę ich twarze...", które odbędzie się w najbliższą środę, 26 stycznia o godz. 17.00.

"I ciągle widzę ich twarze..." to wystawa z wielu powodów niezwykła. Chociaż pokazuje nieobecnych, jest historią obecności. Fundacja Shalom w 1994 roku ogłosiła apel o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich. Wielu ludzi nie wierzyło, że 50 lat po Holocauście ktoś odpowie na ten apel - tymczasem napłynęło ponad 9 000 zdjęć. Zdjęcia, które zebrała Fundacja nie są zdjęciami z pierwszych stron gazet. Przechowywano je na strychach, wydobywano z gruzów, z makulatury. Nadsyłano je z odległych krańców naszego globu, z wielkich metropolii, z miasteczek i wsi. W większości zdjęcia nadesłali Polacy - polskie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele. Wiele zdjęć nadesłali także Żydzi rozsiani dziś po całym świecie, lecz przechowujący w swoich nowych domach okruchy tamtego świata. Te obrazy - zdjęcia zwykłych ludzi w całej różnorodności ich powszedniego życia - uświadamiają nam w sposób przejmujący, jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, którzy przez wieku współtworzyli dzieje kraju i jego kulturę.
Dzięki tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na opale Fundacji Shalom, powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich. Na miano sprawiedliwych zasługują nie tylko ci, co ratują choć jedno życie, ale także ci, którzy zachowują pamięć.
Wystawa jest czynna do 6 marca. Jej kuratorem jest Izabela Korniluk.

Wernisaż odbędzie się w środę, 26 stycznia, o godz. 17.00 w gmachu Muzeum, al. Niepodległości 15. Wstęp wolny zapraszamy.

 


www.wimbp.zgora.pl

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu