Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
25 Czerwiec 2022
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Wystawa "Projekty wybrane" w BWA

Data: Pt. 4 Lut, 2011 19:00

news365.plAlicja Bielawska
Daniel Malone
Bartosz Mucha
Franciszek Orłowski
Katarzyna Przezwańska
Michaela Schweiger
Kajetan Sosnowski
Henryk Stażewski
Oskar Zięta

Kurator Romuald Demidenko
Otwarcie: 4.2.2011 Piątek 19:00

W sztuce i architekturze oraz wielu innych dyscyplinach, coraz częściej używa się słowa "projekt" na określenie zadań powierzonych zespołowi. Zazwyczaj projekt taki, opracowany w odpowiednim przedziale czasu, powinien przynieść wyraźny rezultat - wykorzystany w konkretnym celu. W wielu przypadkach projekty pozostają tylko próbą, a jednak starania stworzenia czegoś, co spełni nasze oczekiwania lub pozwoli nawet na drobną zmianę, są wciąż kontynuowane.

Wśród prac na wystawie można zasadniczo wyróżnić trzy obszary - etapy projektu. Podstawowym zadaniem było rozpoznanie tematu, dlatego istotna była historia galerii, w której odbywa się wystawa i zapoznanie z wydarzeniami, które miały w niej miejsce. Kolejnym problemem do rozstrzygnięcia stała się rola artystów i projektantów zaproszonych do projektu, którzy z posiadaną wiedzą, i w oparciu o własne narzędzia, opowiedzą się po stronie historii, współczesności, a może podejmą próbę rozwiązania konkretnego problemu. Trzecim i ostatnim etapem jest próba zastanowienia się nad problemami przyszłości - projektowanie interdyscyplinarne, wielopłaszczyznowe, świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, zagadnienie zrównoważonego rozwoju.

Za punkt wyjścia do koncepcji wystawy posłużył budynek galerii Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze. To miejsce było świadkiem ważnych wydarzeń artystycznych w drugiej połowie XX wieku. Forma budynku nawiązuje do najlepszych przykładów architektury późnego modernizmu. Niedługo po otwarciu, w 1967 roku, odbyła się tu wystawa Przestrzeń i wyraz - na którą zaproszeni zostali także członkowie paryskiej Groupe International d'Architecture Prospective oraz Zofia i Oskar Hansenowie. W remontowanych wnętrzach sąsiadującego z galerią muzeum, a także w całej przestrzeni miasta zostały zrealizowane prace, które do dziś są porównywane z nowatorskimi eksperymentami przestrzennymi, jakie w tamtym momencie były realizowane na świecie.


Wystawa czynna do 27.2.2011


5.2.2011 Sobota  12:00
Oprowadzanie kuratorskie Romuald Demidenko

5.2.2011 Sobota 13:00
Rozmowy z artystami: Alicja Bielawska, Daniel Malone, Bartosz Mucha, Franciszek Orłowski, Katarzyna Przezwańska, Oskar Zięta

26.2.2011 Sobota 12:00
Oprowadzanie kuratorskie Romuald Demidenko

26.2.2011 Sobota 16:00

Design, projektowanie, architektura ? rozmowy: Katarzyna Roj (Design ? BWA Wrocław), Monika Rosińska (Instytut Socjologii UAM), Marcin Szczelina, Malwina Witkowska (SALON: The Laboratory for Testing Boundaries for Architecture)

27.2.2011 Niedziela  12:00
Design is Design is not Design / Romuald Demidenko

Czas wolny w projekcie. Warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży / 7-11.2.2011 w godzinach 10:00 do 11:30 (dla grup zorganizowanych) oraz 12:00 do 13:30 (dla uczestników indywidualnych, od 6. roku życia) / Agnieszka Graczew-Czarkowska

Wystawie towarzyszy publikacja zawierająca katalog oraz teksty / Wojciech Kozłowski (BWA Zielona Góra), Boris Groys (Academy for Design in Karlsruhe, New York University), Katarzyna Roj (Galeria Design ? BWA Wrocław), Marcin Szczelina (SALON: The Laboratory for Testing Boundaries for Architecture), Romuald Demidenko. Rysunki / Annemarie van den BergW Internecie:

www.projektywybrane.tumblr.com

 


www.wimbp.zgora.plWyświetl większą mapę
zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu