Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
06 Grudzień 2021
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Ferie w Muzeum

Data: Śr. 9 Lut, 2011 12:00 - Pt. 11 Lut, 2011 12:00
Czas trwania: 2 Dni

news365.pl


Muzeum Ziemi Lubuskiej uprzejmie informuje, iż jak co roku organizuje zajęcia i warsztaty edukacyjno-plastyczne dlauczniów pozostających w mieście w czasie ferii zimowych.

Zajęcia, warsztaty i zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem odbywają się w środy, czwartki i piątki w trakcie trwania ferii (od 2 do 11 lutego br.)."MUZEOFERIE 2011" - to propozycje działań oświatowo-edukacyjnych Muzeum, w której obok tradycyjnego zaproszenia do odwiedzenia muzealnych ekspozycji opracowany został blok imprez dla uczestników muzealnych spotkań. Oprócz zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem, zorganizowane będą w dniach otwarcia Muzeum różnorodne imprezy: pokazy obiektów, konkursy, zajęcia i zabawy plastyczne, spotkania z pracownikami Muzeum. W każdym dniu odbywać się będą inne zajęcia, ujęte w jeden blok tematyczny związany z różnymi dyscyplinami zarówno z zakresu sztuki, jak i historii. Zajęcia dostosowane są do wieku ich uczestników.

Warsztaty zaproponowane dzieciom i młodzieży są bezpłatne, Muzeum zabezpiecza niezbędne materiały do ich przeprowadzenia. Uczestnicy muzealnych spotkań wykupują jedynie ulgowe bilety wstępu do Muzeum (3 zł).

Zajęcia dla dzieci szkół podstawowych rozpoczynają się o godz. 11.00, natomiast młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną zapraszamy od godz. 12.00. Do grup wcześniej zgłoszonych dołączać będą mogły dzieci, które indywidualnie przyjdą do Muzeum.

Ponadto na dzieci, które nie biorą udziału w warsztatach, ale chcą zwiedzić Muzeum, codziennie o godz. 11.00 będzie czekał będzie przewodnik, który oprowadzi po aktualnie czynnych ekspozycjach.

Ofertę programową Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze adresowaną do dzieci i młodzieży w czasie trwania ferii zimowych koordynuje Dział Oświatowy (nr tel. 327-23-45, wew. 19), który wraz z Działem Historycznym przygotował zajęcia.

PROGRAM ZAJĘĆ DLA DZIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

2 II (środa), godz. 11.00

Muzealne spotkanie "Od patyka do elektronika"

1. Projekcja multimedialna "Od patyka do elektronika" ukazująca historię mierzenia czasu na przestrzeni wieków; poznanie różnych przyrządów służących do pomiaru czasu

2. Zwiedzanie Sali Zegarowej w zielonogórskim muzeum

3. Zajęcia warsztatowe - wykonywanie tekturowego zegarka.

3 II (czwartek), godz. 11.00

Muzealne spotkanie "Świat naszych dziadków"

1. Muzealna prezentacja dawnych obiektów ze zbiorów Działu Sztuki Dawnej

- prezentacja połączona z omówieniem zasad działania dawnych urządzeń służących do odtwarzania dźwięku

2. Zgaduj zgadula "Do czego to służyło?" (pokaz dawnych przedmiotów codziennego użytku ze zgadywaniem ich funkcji i przeznaczenia)

3. Zajęcia warsztatowe: "Moje naczynie" - (różne formy zajęć uzależnione od wieku uczestników spotkania)

- wykonanie dekoracji na tekturowym talerzu ( według własnego projektu, malowanie farbami różnorodnych wzorów: geometrycznych, roślinnych)

- zajęcia z wykorzystaniem papieru samoprzylepnego, plasteliny i modeliny - obklejenie papierowego kubka plasteliną lub modeliną oraz wykonywanie ostrym szpikulcem dekoracyjnych reliefów)

4 II (piątek), godz. 11.00

Muzealne spotkanie "Obraz bez farb - czy to jest możliwe?"

1. Prezentacja obrazów ze zbiorów Działu Sztuki Współczesnej, w których artyści wykorzystali różnorodne środki artystycznego przekazu (nie tylko farby)

2. Omówienie "collage" - techniki artystycznej polegającej na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, naklejanych na płótno lub papier łączonych z tradycyjnymi technikami plastycznymi np. farbami.

3. Zajęcia warsztatowe - "Obraz bez farb" - wykonywanie pracy plastycznej nt. "Kwiaty w wazonie" z wykorzystaniem różnorodnych przedmiotów - w zależności od wieku uczestników spotkania:

- wykonanie collage'u z wykorzystaniem zdjęć, gazet, kolorowych papierów, tkanin, celofanu, sizalu, tkanin, wełny i innych materiałów)

Szczegółowy plan zajęć dla dzieci szkół podstawowych w dniach 9 -11 lutego zostanie podany wkrótce.

PROGRAM ZAJĘĆ DLA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ I PONADGIMNAZJALNEJ

Cykl wykładów, spotkań i oprowadzania po ekspozycjach zatytułowany ?Z historią Zielonej Góry na ty?

2 II (środa), godz. 12.00

Jak wyglądało Twoje miasto? - wykład oraz zwiedzanie ekspozycji Muzeum Zielonej Góry

3 II (czwartek), godz. 12.00

Co Ty wiesz o czarownicach? - wykład oraz zwiedzanie ekspozycji Muzeum Tortur z przewodnikiem

4 II (piątek), godz. 12.00

Znani Zielonogórzanie (Tomasz Sobkowiak - pierwszy burmistrz Zielonej Góry, Hugo Schmidt - historyk i regionalista, Friedrich Förster - sukiennik, przemysłowiec, Georg Beuchelt - inżynier, przemysłowiec)

9 II (środa), godz. 12:00


Sukiennicze tradycje Zielonej Góry - wykład połączony z prezentacją multimedialną

10 II (czwartek), godz. 12.00

Historia miasta na pieniądzach - Zielonogórski pieniądz zastępczy - wykład połączony z prezentacją multimedialną

11 II (piątek), godz. 12.00

Tradycje rzemieślnicze Zielonej Góry - o Towarzystwie Rzemieślników Polskich w Zielonej Górze - wykład i zwiedzanie fragmentów ekspozycji poświęconej z polskim rzemieślnikom działającym w Grünbergu w latach 1898-1935.

Więcej informacji:

Dział Oświatowy MZL, tel. 68/327-23-45, w. 19 .W Norwidzie:

Historia Towarzystwa Polskich Rzemieślników w Zielonej Górze / Władysław Korcz. - Zielona Góra : Lubuskie Towarzystwo Naukowe, 1973.

Procesy czarownic w Zielonej Górze w XVII wieku : informator / Władysław Korcz ; Muzeum Ziemi Lubuskiej. - Zielona Góra : MZL : Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, 1967.

Sukiennictwo w Zielonej Górze w latach 1740-1755 / Stefan Dąbrowski. - Zielona Góra : Lubuskie Towarzystwo Naukowe, 1978.

Zielona Góra : zarys dziejów / Joachim Benyskiewicz, Hieronim Szczegóła. - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 1991.

Zielonogórski papierowy pieniądz zastępczy (1917-1923) : w zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Ziemi Lubuskiej / Izabela Korniluk. - Zielona Góra : Muzeum Ziemi Lubuskiej, 2003.

Znani zielonogórzanie XIX i XX wieku : praca zbiorowa. [Cz. 1-2] / pod red. Hieronima Szczegóły. - Zielona Góra : "Verbum", 1996-1999.
 


www.wimbp.zgora.pl
zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu