Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
19 Kwiecień 2024
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Dzień życia konsekrowanego

Data: N. 2 Sty, 2011 16:00

news365.pl


Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska włącza się w obchodzony w całym Kościele Dzień Życia Konsekrowanego. 2 lutego br. o godz. 16.00, w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), bp Stefan Regmunt spotka się w zielonogórskiej konkatedrze z członkami zgromadzeń zakonnych i innymi osobami życia konsekrowanego na uroczystej mszy św. Tego samego dnia w katedrze w Gorzowie Wlkp., również o godz. 16.00, podobna uroczystość pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy zgromadzi osoby życia konsekrowanego z północnej części diecezji. We wszystkich kościołach diecezji wierni uczestniczący tego dnia we mszy św. wysłuchają okolicznościowego listu pasterskiego Episkopatu Polski zatytułowanego "Odwaga pójścia za Jezusem".

W swoim liście biskupi polscy przedstawiają życie konsekrowane jako szczególną formę naśladowania Chrystusa. "Chrześcijańska doskonałość polega na jak największej bliskości z Panem Jezusem [...]. To jest istota życia chrześcijańskiego, a także istota życia zakonnego. Niepowtarzalne piękno życia zakonnego tkwi w możliwości towarzyszenia Panu Jezusowi w realizacji Jego powołania i Jego posłannictwa. Świadomość tego wynagradza wszelkie trudy i niedogodności związane z tą drogą życia". Biskupi zachęcają wiernych, by byli gotowi przyjąć Boże wezwanie do życia konsekrowanego. Przypominają jednocześnie, że osoby życia konsekrowanego to nie tylko zakonnicy i zakonnice ze zgromadzeń czynnych lub kontemplacyjnych, ale również wierni żyjący w świecie: członkowie tzw. instytutów świeckich, konsekrowane dziewice i wdowy oraz pustelnicy.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego to w Polsce okazja do wsparcia klasztorów kontemplacyjnych. Właśnie na ich rzecz przed świątyniami w tym właśnie dniu odbywa się specjalna zbiórka do puszek.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. Dokonuje się ono najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego. Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie. Aktualnie w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pracuje ok. 200 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń. 4 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych.

Pomimo wyraźnego spadku powołań zakonnych, jaki nastąpił w Polsce w ostatnich latach, można jednocześnie zaobserwować spontaniczne odradzanie się innych form życia konsekrowanego, jak np. wspomnianego wyżej stanu dziewic.

 W Internecie:

Pełny tekst listu Episkopatu Polski: http://episkopat.pl/?a=dokumentyKEP&doc=2011126_0
 


www.wimbp.zgora.pl

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu