Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
08 Kwiecień 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Wystawa - Winiarstwo Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej

Data: Pn. 14 Lut, 2011 18:00

news365.pl


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida zaprasza na wystawę Winiarstwo Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej przygotowaną przez Przemysława Karwowskiego z Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego.

W czasach PRL-u Kresy były tematem tabu. Dziś pisze się o nich więcej, ale o winiarskich tradycjach Podola i Pokucia wiemy nadal bardzo mało. A przecież niemal połowa repatriantów, którzy zasiedlili po wojni...e okolice Zielonej Góry pochodziła z tamtych właśnie stron. Grzegorz Zarugiewicz, instruktor winiarski Małopolskiego Towarzystwa Rolniczego we Lwowie, po przyjeździe znad Dniestru odbudowywał zielonogórskie winnice. Przedwojenne winobrania w Zaleszczykach miały bogatą ikonografię i opisy w ówczesnej prasie. Gorzej jest ze zdjęciami winnic i ich dokumentacją.
Wystawa i katalog Przemysława Karwowskiego są próbą pokazania potencjału, jakim dysponowało przedwojenne winiarstwo na wschodzie i dowodem, że mamy swoją, polską tradycję o ciekawym rodowodzie. Jest także ważną kontynuacją wystawy pt. "Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej Polskiej Małą Ojczyzną Wielu Narodów?" która miała miejsce w dniach 6.10 - 3.11 2008 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Otwarcie wystawy odbędzie się 14 lutego br. o godz. 18.00 w holu Biblioteki. Wstęp wolny!


www.wimbp.zgora.pl

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu