Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
22 Styczeń 2022
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Diecezjalne Obchody Światowego Dnia Chorego

Data: Pt. 11 Lut, 2011 0:01

news365.pl


11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matko Bożej z Lourdes, Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego. Tego dnia o godz. 11.00 bp Stefan Regmunt odprawi mszę św. dla chorych i personelu medycznego w kaplicy szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie. Również o godz. 11.00 bp Paweł Socha spotka się się z chorymi na Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Bp Socha odprawi też Mszę św. w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze (10 lutego o godz. 11.00) oraz w zielonogórskim hospicjum przy ul. Zyty (tego samego dnia o godz. 12.30). Natomiast w Gorzowie Wlkp. zaplanowano 11 lutego aż trzy celebracje: o godz. 9.00 w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski, o godz.11.00 w hospicjum i o godz. 17.00 w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim. Gorzowskim spotkaniom z chorymi będzie przewodniczył ks. inf. Roman Harmaciński. Do zorganizowania okolicznościowych mszy św. lub nabożeństw z udziałem chorych zostali zachęceni wszyscy proboszczowie. Jako pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu tych spotkań Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze wraz z Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przygotował specjalna broszurę.

W publikacji umieszczono Orędzie papieża Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorych, słowo bp. Stefana Regmunta, zaproszenie na tegoroczną pielgrzymkę chorych, niepełnosprawnych i służby zdrowia do Rokitna oraz inne informacje przydatne chorym i niepełnosprawnym.

W swoim Orędziu Ojciec Święty przypomniał, że Światowy dzień Chorego stanowi okazję do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a także ma służyć uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych. "Jeżeli każdy człowiek jest naszym bratem, to zwłaszcza słaby, cierpiący i potrzebujący opieki musi znaleźć się w centrum naszej uwagi, aby nikt nie czuł się zapomniany lub odrzucony. Rzeczywiście miarę człowieczeństwa określa się w odniesieniu do cierpienia i do cierpiącego. Ma to zastosowanie zarówno w przypadku jednostki, jak i społeczeństwa. Społeczeństwo, które nie jest w stanie zaakceptować cierpiących ani im pomóc i mocą współczucia współuczestniczyć w cierpieniu, również duchowo, jest społeczeństwem okrutnym i nieludzkim" - czytamy w papieskim dokumencie. Papież pisze również o współcierpieniu Boga, który stając się człowiekiem przyjął na siebie ludzkie cierpienie. Chociaż więc cierpnienie nie zostało usunięte, to jednak "w każde cierpienie ludzkie wszedł Ktoś, kto je z nami dzieli i znosi; stąd w każdym cierpieniu jest odtąd obecne pocieszenie (con-solatio) przez współcierpiącą miłość Boga, i tak wschodzi dla nas gwiazda nadziei".

Do przesłania papieskiego Orędzia odwołuje się w swoim słowie do chorych bp Stefan Regmunt. Ponadto biskup zielonogórsko-gorzowski podkreśla rolę rozmaitych form duszpasterskiej opieki nad chorymi i pracownikami służby zdrowia. "Troska o chorego nie może się ograniczać jedynie do zapewnienia mu odpowiedniej terapii i opieki. Stając obok człowieka cierpiącego nie wolno pomijać spraw ducha, gdyż często to właśnie sytuacja choroby otwiera oczy na wymiar nadprzyrodzony i skłania do stawiania sobie pytań o sens życia. W takich chwilach Kościół pragnie dzielić się z cierpiącymi dobrą nowiną o Chrystusie, który staje się światłem w nocy cierpienia. Duszpasterska troska o chorych i o pracowników służby zdrowia nie jest zbędnym dodatkiem, jak chcieliby niektórzy, ale prawdziwym gestem miłości, równie potrzebnym jak sama terapia i opieka medyczna. Gestem wręcz koniecznym, który nie pozostaje również bez wpływu na skuteczność leczenia" - zauważa bp Regmunt.

W związku z obchodami Światowego Dnia Chorego pozostają również dwie warte wspomnienia inicjatywy. 13 lutego br. w kościołach całej diecezji odbędzie się zbiórka ofiar na potrzeby hospicjów. Jest to kontynuacja podobnych działań z lat poprzednich podejmowanych zawsze w bliskości Światowego Dnia Chorego. Zebrane do puszek pieniądze trafią do placówek opieki paliatywnej w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Komunikat zachęcający wiernych do składania ofiar został odczytany w kościołach całej diecezji w minioną niedzielę 6 lutego. Natomiast 14 lutego 2011 r. o godz. 10.00, w domu rekolekcyjnym ?Uzdrowienie Chorych? im. Jana Pawła II w Głogowie, będzie miało miejsce zebranie Krajowego Zespołu Duszpasterstwa Służby Zdrowia, któremu przewodniczy bp Stefan Regmunt.

 


www.wimbp.zgora.pl

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu