Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
12 Kwiecień 2024
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Sukces fizyka z UZ

Data: Wt. 16 Lis, 2010 14:00

Miło mi poinformować, że dr Jarosław Piskorski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego został członkiem stowarzyszonym Międzynarodowego Towarzystwa Holterowskiej i Nieinwazyjnej Elektrokardiologii. Dr Piskorski jest jednym z dziewiętnastu naukowców na świecie, którzy dostąpili tego zaszczytu. W tym gronie znalazło się tylko dwóch Polaków - drugim Polakiem przyjętym do Towarzystwa jest dr hab. Przemysław Guzik z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pozostali naukowcy pochodzą z Niemiec, Indii, Malezji, Kanady, Japonii, Finlandii, USA, Chin i Węgier.

Członkostwo w tym Towarzystwie zostało przyznane za osiągnięcia naukowe, w szczególności za odkrycie asymetrii rytmu serca. Instytut Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego od kilku lat ściśle współpracuje w badaniach naukowych z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Dr Jarosław Piskorski, w zespole pracującym przy odkryciu nowego zjawiska fizjologicznego jakim jest asymetria rytmu serca  zajmuje się stroną teoretyczną i obliczeniową prowadzonych badań. W oparciu o tę współpracę w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego planowane jest utworzenie nowej specjalności dla studentów fizyki, specjalności fizyka medyczna na kierunku fizyka techniczna z tytułem zawodowym inżyniera.

Doktor Piskorski będzie dostępny dla dziennikarzy we wtorek, 16 listopada w godz. 13.00 - 14.00w siedzibie Wydziału Fizyki i Astronomii przy ul. Szafrana 4A, pok. 319 (telefon: 328-2916)

Asymetria rytmu serca (ang. Heart Rate Asymmetry) jest zjawiskiem fizjologicznym odkrytym w 2005 roku i opisanym rok później przez dr. hab. Przemysława Guzika z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i dr Jarosława Piskorskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zjawisko to jest spowodowane odmiennym zachowaniem się zwolnień i przyspieszeń rytmu serca. W prowadzonych od kilku lat badaniach zaobserwowano, że niektóre parametry opisujące asymetrię rytmu serca mogą być przydatne w określeniu ryzyka zgonu u chorych po zawale serca, z niewydolnością serca czy też z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca.

Dotychczasowe prace badawcze są realizowane we współpracy z uznanymi naukowcami, m.in. prof. Georgiem Schmidtem z Monachium, prof. Tuomo Nieminen z Uniwersytetu Tampere w Finlandii, prof. Adrianem Baranchukiem z Queen's University w Kingston w Kanadzie czy też dr hab. Iwoną Cygankiewicz (akutalnie Uniwerystet Medyczny w Łodzi), w oparciu o dane pochodzące z wieloośrodkowego badania MUSICA z Hiszpanii.

Badanie holterowskie EKG (elektrokardiografia holterowska, holter) ? badanie pozwalające zarejestrować elektryczną czynność serca przez wiele godzin. Najczęściej trwa dobę, ale może też trwać kilka dni.

Fizyka i medycyna związane są ze sobą od czasu wyłonienia się fizyki jako niezależnej nauki. Praktycznie wszystkie zaawansowane metody diagnostyczne oparte są na dokonaniach fizyki. Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć fizyki w medycynie było opracowanie metody rezonansu magnetycznego, za co w roku 2003 fizyk Sir Peter Mansfield otrzymał nagrodę Nobla z medycyny. Obecnie fizycy coraz częściej znajdują zatrudnienie w szpitalu, na przykład w pracowniach radiologicznych czy elektrofizjologicznych. Niektóre czynności w szpitalu z mocy prawa muszą być wykonane przez fizyka medycznego - w szczególności dotyczy to obliczania dopuszczalnej ekspozycji na promieniowanie jonizujące.

Międzynarodowe Towarzystwo Holterowskiej i Nieinwazyjnej Elektrokardiologii - to największe na świecie towarzystwo naukowe zajmujące się elektrokardiografią holterowską

Ewa Sape?ko

Rzecznik Prasowy

Kierownik Biura Promocji

Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. Licealna 9

65-417 Zielona Góra

tel.: 068 328 25 93

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu