Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
29 Luty 2024
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora
Wydarzenia w 'Nauka'
czwartek, luty 29, 2024

Wydarzenia o charakterze naukowym.

Nazwa wydarzenia

Data

Sukces fizyka z UZ

Miło mi poinformować, że dr Jarosław Piskorski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego został członkiem stowarzyszonym Międzynarodowego Towarzystwa Holterowskiej i Nieinwazyjnej Elektrokardiologii. Dr Piskorski jest jednym z dziewiętnastu naukowców na świecie, którzy dostąpili tego zaszczytu. W tym gronie znalazło się tylko dwóch Polaków - drugim Polakiem przyjętym do Towarzystwa jest dr hab. Przemysław Guzik z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pozostali naukowcy pochodzą z Niemiec, Indii, Malezji, Kanady, Japonii, Finlandii, USA, Chin i Węgier.

Członkostwo w tym Towarzystwie zostało przyznane za osiągnięcia naukowe, w szczególności za odkrycie asymetrii rytmu serca. Instytut Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego od kilku lat ściśle współpracuje w badaniach naukowych z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Dr Jarosław Piskorski, w zespole pracującym przy odkryciu nowego zjawiska fizjologicznego jakim jest asymetria rytmu serca  zajmuje się stroną teoretyczną i obliczeniową prowadzonych badań. W oparciu o tę współpracę w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego planowane jest utworzenie nowej specjalności dla studentów fizyki, specjalności fizyka medyczna na kierunku fizyka techniczna z tytułem zawodowym inżyniera.

Doktor Piskorski będzie dostępny dla dziennikarzy we wtorek, 16 listopada w godz. 13.00 - 14.00w siedzibie Wydziału Fizyki i Astronomii przy ul. Szafrana 4A, pok. 319 (telefon: 328-2916)

Asymetria rytmu serca (ang. Heart Rate Asymmetry) jest zjawiskiem fizjologicznym odkrytym w 2005 roku i opisanym rok później przez dr. hab. Przemysława Guzika z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i dr Jarosława Piskorskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zjawisko to jest spowodowane odmiennym zachowaniem się zwolnień i przyspieszeń rytmu serca. W prowadzonych od kilku lat badaniach zaobserwowano, że niektóre parametry opisujące asymetrię rytmu serca mogą być przydatne w określeniu ryzyka zgonu u chorych po zawale serca, z niewydolnością serca czy też z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca.

Dotychczasowe prace badawcze są realizowane we współpracy z uznanymi naukowcami, m.in. prof. Georgiem Schmidtem z Monachium, prof. Tuomo Nieminen z Uniwersytetu Tampere w Finlandii, prof. Adrianem Baranchukiem z Queen's University w Kingston w Kanadzie czy też dr hab. Iwoną Cygankiewicz (akutalnie Uniwerystet Medyczny w Łodzi), w oparciu o dane pochodzące z wieloośrodkowego badania MUSICA z Hiszpanii.

Badanie holterowskie EKG (elektrokardiografia holterowska, holter) ? badanie pozwalające zarejestrować elektryczną czynność serca przez wiele godzin. Najczęściej trwa dobę, ale może też trwać kilka dni.

Fizyka i medycyna związane są ze sobą od czasu wyłonienia się fizyki jako niezależnej nauki. Praktycznie wszystkie zaawansowane metody diagnostyczne oparte są na dokonaniach fizyki. Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć fizyki w medycynie było opracowanie metody rezonansu magnetycznego, za co w roku 2003 fizyk Sir Peter Mansfield otrzymał nagrodę Nobla z medycyny. Obecnie fizycy coraz częściej znajdują zatrudnienie w szpitalu, na przykład w pracowniach radiologicznych czy elektrofizjologicznych. Niektóre czynności w szpitalu z mocy prawa muszą być wykonane przez fizyka medycznego - w szczególności dotyczy to obliczania dopuszczalnej ekspozycji na promieniowanie jonizujące.

Międzynarodowe Towarzystwo Holterowskiej i Nieinwazyjnej Elektrokardiologii - to największe na świecie towarzystwo naukowe zajmujące się elektrokardiografią holterowską

Ewa Sape?ko

Rzecznik Prasowy

Kierownik Biura Promocji

Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. Licealna 9

65-417 Zielona Góra

tel.: 068 328 25 93

wtorek, listopad 16, 2010 14:00
To wydarzenie powtarza się

Szafka dla każdego ucznia

17 listopada (środa), o godz. 9:00
w Zespole Szkół nr 2, przy ul. Staffa,
odbędzie się uroczystość związana
z projektem Prezydenta Miasta
"Szafka dla każdego ucznia".

środa, listopad 17, 2010 10:00
To wydarzenie powtarza się

Radosna Szkoła

17 listopada (środa), o godz. 9:30
w Szkole Podstawowej nr 1, przy
ul. Wyszyńskiego 17 zostanie
otwarty plac zabaw zbudowany
w ramach projektu "Radosna
Szkoła"

środa, listopad 17, 2010 10:30
To wydarzenie powtarza się

Konferencja w ZSE

 

Informujemy, iż Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych i Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze już po raz drugi organizuje w dniach 25 ? 26 listopada 2010 r. II regionalną konferencję dla nauczycieli przedmiotów zawodowych pod hasłem ?Doskonalenie kompetencji nauczyciela w zakresie konstruowania i rozwiązywania zadań na egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe?.

Uroczyste otwarcie konferencji z udziałem przedstawicieli władz miasta, kuratorium oświaty oraz zaproszonych gości przewidziane jest na 25 listopada 2010 r. (czwartek) godz. 10:00 w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze.

Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Wiceprezydent Miasta Zielona Góra Wiolety Haręźlak.

Serdecznie zapraszamy.
Renata Muszkieta-Stawczyk
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych i Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze Zespół Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze

wicedyrektor

 

czwartek, listopad 25, 2010 11:00
To wydarzenie powtarza się

Nauka i sport

news365.pl

--------------------------------------

Szanowni Państwo!

W sobotę, 27 listopada 2010r. w Gimnazjum nr 8 na Osiedlu Pomorskim odbędzie się konkurs ?Nauka i Sport? przeznaczony dla uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych. Swój udział zgłosiło siedem placówek ? bawić się będzie zatem około siedemdziesięciu dzieci.

Nasz konkurs ma na celu propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego oraz zainteresowanie dzieci przedmiotami matematyczno ? przyrodniczymi. Przewidziane zostały trzy grupy konkurencji ? zadania matematyczne, doświadczenia fizyczne i ćwiczenia ruchowe. Każdy uczestnik otrzyma dyplom oraz drobną nagrodę ? zabawkę logiczną. Dwadzieścia procent uczniów z najlepszymi wynikami otrzyma tytuł  ?mistrza? ? dla nich przewidujemy cenniejsze nagrody.

Nasz konkurs wspiera finansowo Prezydent Miasta Zielonej Góry oraz Księgarnia ?Zielone Wzgórza?. Głównymi pomysłodawcami i organizatorami są doradcy metodyczni Samorządowego Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa.

Serdecznie zapraszamy Państwa na naszą imprezę ? gwarantujemy ? będzie na co popatrzeć i czego posłuchać.

 

UWAGA: BRAK GODZINY ROZPOCZĘCIA

---------------------------------------

news365

sobota, listopad 27, 2010 9:00
To wydarzenie powtarza się

W służbie władzy czy społeczeństwa ?

news365.pl

"W służbie władzy czy społeczeństwa?. Wybrane problemy kultury i nauki na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1989"

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza wszystkich zainteresowanych na konferencję naukową "W służbie władzy czy społeczeństwa. Wybrane problemy kultury i nauki na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1989", która odbędzie się 2 grudnia 2010 r. W czasie spotkania wygłoszonych zostanie 11 wykładów poświęconych szerokim aspektom działalności kulturalnej i naukowej w regionie w trudnych czasach PRL.
Grono referentów stanowić będą naukowcy reprezentujący lokalne instytucje kultury, a także zaproszeni goście z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelski Jana Pawła II. W dniu konferencji w promocyjnej cenie dostępna będzie również publikacja pod tym samym tytułem.
Wstęp wolny


w internecie:
Program konferencji


w Norwidzie:

1. W służbie władzy czy społeczeństwa. Wybrane problemy kultury i nauki na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1989 / red. nauk. P. Bartkowiak, D. Kotlarek. - Zielona Góra: "Pro Libris", 2010.

www.wimbp.zgora.pl


Wyświetl większą mapę
czwartek, grudzień 02, 2010 10:30
To wydarzenie powtarza się

Termomodernizacje w zgodzie z prawem i przyrodą

www.news365.pl


Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Zielonogórskiego działające na Wydziale Nauk Biologicznych, zaprasza na bezpłatne szkolenie pt. Termomodernizacje w zgodzie z prawem i przyrodą realizowane w ramach projektu "DZIKI LOKATOR? Ochrona ptaków i nietoperzy w nowoczesnym budownictwie".

Po przeprowadzonej w ostatnim roku wstępnej inwentaryzacji budynków zasiedlanych przez ptaki oraz kontroli przeprowadzanych prac remontowych na terenie Zielonej Góry, zauważonych zostało wiele nieprawidłowości, opisywanych również w lokalnej prasie. Słaba znajomość prawa dotyczącego ochrony przyrody, zarówno wśród zarządców budynków jak i przedstawicieli organów, które stoją na jego straży, zrodziła konieczność organizacji niniejszego szkolenia. Jest ono skierowane głównie do zarządców budynków, Policji, Straży Miejskiej, organizacji pozarządowych, firm remontowych oraz urzędników. Program szkolenia obejmuje m.in. zagadnienia:

- prawne aspekty ochrony zwierząt w budynkach,

- biologia i ekologia zwierząt najczęściej zasiedlających budynki,

- praktyczne przykłady poprawnie i bezpiecznie zaplanowanych oraz

przeprowadzonych prac remontowych.

Szkolenie przewiduje również panel dyskusyjny.

Termin: czwartek 9 grudnia 2010, godz. 11.00-13.00

Miejsce: siedziba Wydziału Nauk Biologicznych, ul. Prof. Z. Szafrana 1, Zielona Góra, budynek 8-A,

sala 115 (I piętro).

 


 

W internecie:
http://dzikilokator.republika.pl/

 


 

www.wimbp.zgora.plWyświetl większą mapę  

 

czwartek, grudzień 09, 2010 12:00
To wydarzenie powtarza się

Nowe perspektywy UZ

news365.pl


 

8 grudnia (środa), o godz. 11.15 w holu siedziby wydziałów nauk ścisłych (bud. A29, ul. Szafrana 4A) odbędzie się konferencja prasowa w ramach spotkania "Nowa generacja narzędzi inżynierskich firmy Siemens: Systemy Automatyki SIMATIC - TIA Portal V11". W konferencji będą uczestniczyć: goście z firmy Siemens, Rektor UZ prof. Czesław Osękowski, Dziekan WEIT prof. Andrzej Pieczyński, prof. Marian Adamski.

 

Materiały informacyjne dla mediów:

 

Przedmiotem konferencji będzie polska premiera nowego oprogramowania inżynierskiego firmy Siemens "SIMATIC - TIA Portal V11". Oprogramowanie to jest narzędziem do projektowania, programowania i kontroli funkcjonowania systemów sterowania urządzeń (głownie przemysłowych).

 

Inteligentne układy sterujące są obecnie "mózgiem" wielu urządzeń codziennego użytku. Realizują one złożone algorytmy sterowania, gdzie poszczególne decyzje o włączeniu lub zmianie stanu urządzenia zależą od wielu czynników i warunków. Windy, pralki, lodówki, kuchenki, automaty sprzedające, ekspresy do kawy, drukarki, nawet klawiatura komputera - to tylko najprostsze przykłady urządzeń o złożonym sterowaniu.

 

Sterowniki logiczne w zastosowaniach przemysłowych są urządzeniami dużej złożoności, co odpowiada stawianym im wymaganiom: szybkiej reakcji na wiele zmiennych parametrów procesów przemysłowych, stanu czujników, położenia elementów wykonawczych (np. chwytaków), itp.

 

Nowoczesne sterowniki PLC (Programmable Logic Controllers, programowalne sterowniki logiczne) łaczy się w systemy zarządzania produkcją. Tego rodzaju systemy stosuje się coraz częściej, m.in. do budowania elastycznych linii produkcyjnych.

 

Oprogramowanie SIMATIC - TIA Portal jest najnowocześniejszym narzędziem firmy Siemens, integrującym w jednym miejscu wszystkie funkcje, potrzebne by zaprojektować, nadzorować, rekonfugurować i monitorować działanie układów automatyki przemysłowej, opartych o sterowniki PLC.

 

Instytut Informatyki i Elektroniki, organizator Konferencji, od szeregu lat współpracuje z wieloma partnerami przemysłowymi, wśród których jedno z ważniejszych miejsc zajmuje Siemens Sp. z.o.o. Organizatorem i koordynatorem współpracy jest prof. Marian Adamski. W marcu br. współpraca ta nabrała nowego wymiaru dzięki wspólnemu wyposażeniu i uruchomieniu Laboratorium Sterowników Logicznych Nowej Generacji. Dzięki wyposażeniu go w najnowocześniejsze na świecie sterowniki SIMATIC S7-1200 i szereg urządzeń pomocniczych możliwe jest tam kształcenie specjalistów automtatyków najwyższej klasy. Możliwe stało się także dokształcanie inżynierów w Studium Podyplomowym.

 

Współpraca Uniwersytetu z partnerami przemysłowymi jest dobrą tradycją od wielu lat. Dzięki temu nasi studenci uzyskują dostęp do programów nauczania, które są kształtowane zgodnie z rzeczywistymi potrzebami rynku pracy.

 

Więcej informacji o konferencji, laboratorium i studium podyplomowym można znaleźć na stronie Instytutu Informatyki i Elektroniki UZ:

www.iie.uz.zgora.pl.


 

 

 


www.wimbp.zgora.pl

 

 

 


Wyświetl większą mapę
środa, grudzień 08, 2010 12:15
To wydarzenie powtarza się

Politologiczne sympozjum dla szkół

news365.pl


Instytut Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na Sympozjum dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ph.: Problemy globalne. Sympozjum odbędzie się jutro, 15.12.2010 r., o godz. 10:30 w auli C w budynku A-16 przy al. Wojska Polskiego 69 (Kampus B). Patronat nad sympozjum objęła Polska Akcja Humanitarna.

Wykład pt.: Chiny. Wpływ modelu konsumpcji w krajach wysoko rozwiniętych, czyli krajach Północy na środowisko naturalne i życie ludzi w krajach Południa wygłosi prof. dr hab. Tomasz Jaworski.

Głównym celem sympozjum jest poszerzenie wiedzy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w zakresie zagadnień podejmowanych przez kolejnych referentów oraz zapoznanie się uczniów ze specyfiką wykładu akademickiego. Sympozjum potraktować należy jako rozszerzenie programu w ramach PAH: ?Szkoła globalna działa lokalnie?. Kierownikiem naukowym sympozjum jest dr hab. Bernadetta Nitschke, prof. UZ - Dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wszelkich informacji na temat Sympozjum udziela mgr Arkadiusz Tyda - Koordynator Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego do Spraw Edukacji Globalnej (tel. 697305611)

.

Wykłady w ramach sympozjum będą odbywały się cyklicznie.

 

Program sympozjum:

 

15 XII 2010 r.

Prof. Tomasz Jaworski

Chiny. Wpływ modelu konsumpcji w krajach wysoko rozwiniętych, czyli krajach Północy na środowisko naturalne i życie ludzi w krajach Południa.

 

IV 2011 r.

Mgr Piotr Pochyły

Rzeczywistość krajów Południa. Obecne społeczne, gospodarcze i polityczne skutki kolonialnej przeszłości krajów Południa i ich wpływ na rozwój tych krajów.

 

 

IV 2011 r.

Prof. Stefan Dudra

Dlaczego ludzie z Południa emigrują do Polski? Mniejszości narodowe i etniczne oraz grupy migrantów (w tym uchodźców) żyjących obecnie w Polsce; przysługujące im prawa.

 

V 2011 r.

Mgr Arkadiusz Tyda

Organizacje pozarządowe jako przykład ruchów społecznych, które kształtowały ważne wydarzenia w historii świata ? od starożytności do czasów współczesnych.

Sympozjum zakończy się konkursem dla uczniów na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, który odbędzie się w czerwcu 2011 r.


 

 


www.wimbp.zgora.pl
środa, grudzień 15, 2010 11:30
To wydarzenie powtarza się

Wykład o GMO

news365.pl


 

W ramach współpracy sulechowskiej Uczelni z lubuskimi szkołami oraz zachęcania uczniów do poszukiwania wiedzy poza podstawową wiedzę szkolną, serdecznie zapraszamy na otwarty wykład akademicki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pt. - GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) - od techniki do praktyki -

Wykład w dniu 17.01.2011 r. o godzinie 11.00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zadowodwej w Sulechowie wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Adamski - wybitny specjalista, człowiek nauki, pracownik naukowy Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

 

 


 

W internecie:
http://www.gmo.pl/

W Norwidzie:
Biotechnologia molekularna : modyfikacje genetyczne, postępy, problemy / Jerzy Buchowicz. - Wyd. 2 zm. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009.

Świat według Monsanto : od dioksyn do GMO : międzynarodowa korporacja, która pragnie naszego dobra / Marie-Monique Robin ; wstęp Nicolasa Hulota ; przekł. [z fr.] Przemysława J. Ilukowicza. - Łódź : Instytut Spraw Obywatelksich : Stowarzyszenie "Obywatele Obywatelom", 2009.

Żywność modyfikowana genetycznie : poradnik konsumenta / Alan McHughen ; z ang. przeł. Andrzej Babuchowski [i in.]. - Warszawa : Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2004.


www.wimbp.zgora.pl

Wyświetl większą mapę
poniedziałek, styczeń 17, 2011 11:00
To wydarzenie powtarza się

Zaćmienie Słońca

news365.pl


Jutro, 4 stycznia Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych na obserwację częściowego zaćmienia słońca. Początek zjawiska w Zielonej Górze można będzie obserwować już o godz. 8.08, faza maksymalna (0,808) nastąpi o godz. 9.28, a całe zjawisko zakończy się o godz. 10.55. Specjaliści z Instytutu Astronomii oczekują na zainteresowanych mieszkańców od godz. 8.00 do 11.00 na Wieży Braniborskiej przy ul. Lubuskiej 2. Obserwacje oczywiście będą możliwe wyłącznie w przypadku, kiedy słońce będzie widoczne.


W Internecie:
Zaćmienie Słońca (źródło: Wikipedia)

W Norwidzie:

Zaćmienie ! : co, gdzie, kiedy, dlaczego i jak? : poradnik obserwatora zaćmień Słońca i Księżyca / Philip S. Harrington ; przeł. [z ang.] Andrzej S.Pilski. - Warszawa : Prószyński, 1999.


www.wimbp.zgora.plWyświetl większą mapę
wtorek, styczeń 04, 2011 9:08
To wydarzenie powtarza się

Wybory doktorantów na UZ

news.365.pl

Doktorancka Komisja Wyborcza informuje, że 10.01.2011 (poniedziałek) na:

- Wydziale Fizyki i Astronomii,
- Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii,
- Wydziale Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji,
- Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska

odbędą się wybory doktorantów do rad Wydziałów oraz Instytutów jak również wybory do Rady Doktorantów oraz Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wybory zostaną przeprowadzone w budynku A29 (sala 418), w godzinach 16:00- 17:00.


www.wimbp.zgora.pl


Wyświetl większą mapę
poniedziałek, styczeń 10, 2011 17:00
To wydarzenie powtarza się

Wybory doktorantów na UZ

news365.pl

Doktorancka Komisja Wyborcza UZ informuje, że wybory na Wydziale Humanistycznym odbędą się 05.01.2011 (środa) w godzinach 16:00- 17:00, w budynku A16 (w holu głównym).


www.wimbp.zopra.pl

środa, styczeń 05, 2011 17:00
To wydarzenie powtarza się

Olimpiada Teologiczna

news365.pl


DIECEZJALNY ETAP XXI OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ   Blisko 60 uczniów weźmie udział w diecezjalnym etapie XXI Olimpiady Teologii Katolickiej. Zmagania młodych teologów odbędą się w czwartek 13 stycznia 2011 r. o godzinie 10.00 w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein (ul. Bułgarska 30) w Zielonej Górze. W tym roku Olimpiada przebiega pod hasłem "Mieć wyobraźnię miłosierdzia". Etap diecezjalny Olimpiady organizuje Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze. Biorą w nim udział zwycięzcy etapu szkolnego. Uczestnicy mają się wykazać znajomością tekstów oficjalnego nauczania Kościoła na temat miłosierdzia chrześcijańskiego oraz wiedzą na temat życia i działalności niektórych świętych związanych z ideą miłosierdzia. Tematyka tegorocznej Olimpiady nawiązuje do znanego apelu Jana Pawła II o wyobraźnię miłosierdzia zawartego w homilii wygłoszonej na krakowskich błoniach 18 sierpnia 2002 r.   Olimpiada Teologii Katolickiej przeznaczona jest dla uczniów szkół średnich. Finał centralny będzie miał miejsce w Krakowie w dniach 17-19 marca br.


W Internecie:
http://www.teologia.pl/
http://www.kosciol.pl/

W Norwidzie:
Teologia na rozdrożach / Józef Majewski. - Kraków : "Znak", 2005.

Teologia systematyczna. T. 1-3 / Paul Tillich ; przeł. [z ang.] Józef Marzęcki. - Kęty : "Antyk" Marek Derewiecki, 2004.

Teologia, pluralizm teologiczny : [znakomita synteza teologii chrześcijańskiej] / Cipriano Vagaggini ; przekł. [z wł.] Jacek Partyka ; wprowadzenie Maciej Bielawski. - Kraków : "Homini", 2005.

Zobacz więcej

 


www.wimbp.zgora.pl

 

czwartek, styczeń 13, 2011 11:00
To wydarzenie powtarza się

Wykłady z biotechnologii dla najmłodszych

news365.pl"Klonowanie. Co łączy pewną owieczkę, truskawkę i storczyk" oraz "Wariacje na temat twarogu, czyli dlaczego ślimaki tak kochają ser?" to tytuły wykładów z biotechnologii przygotowane dla młodych studentów Zielonogórskiego Uniwersytetu UNIKIDS. Warsztaty pod takimi tytułami odbędą się już w najbliższą sobotę 22 stycznia 2011 roku w Instytucie Zarządzania i Inżynierii Rolnej w Kalsku. W zajęciach będzie uczestniczyło w sumie około 60 małych studentów ( 6 i 7 - latki), którzy w praktyce będą zdobywali wiedzę z zakresu biotechnologii. Pierwsze zajęcia w laboratorium będą się odbywały w godzinach od 10- 11 a kolejne od 11:20- 12:20.
Szczegółowych informacji udziela pan Łukasz Pilarczyk - tel. 695 808 190W Norwidzie:
Biotechnologia molekularna : modyfikacje genetyczne, postępy, problemy / Jerzy Buchowicz. - Wyd. 2 zm. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009.

Biotechnologia roślin : praca zbiorowa / pod red. Stefana Malepszego. - Dodr. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004.

Zobacz więcej książek nt. biotechnologii
 


www.wimbp.zgora.plWyświetl większą mapę
sobota, styczeń 22, 2011 10:00
To wydarzenie powtarza się

Eureka w Norwidzie Jak oswoić matematyczne zwierzę?

news365.pl


Matematyczna Eureka w Norwidzie Jak oswoić matematyczne zwierzę?

WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza na comiesięczne spotkanie z nauką. Tym razem gościem Konrada Stanglewicza będzie dr hab. Andrzej Cegielski, prof. UZ Wydziału Matematyki Informatyki i Ekonometrii. Spotkanie odbędzie się 1 lutego 2011 r. (wtorek) o godz. 18.00 w salonie wystawowym Biblioteki.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Dr hab. Andrzej Cegielski ukończył studia na kierunku matematyka na Politechnice Wrocławskiej (1976 r.) Prowadzi badania w zakresie optymalizacji, w szczególności optymalizacji wypukłej nieróżniczkowalnej, metod rzutowych i ich zastosowań w tomografii komputerowej i w radioterapii. Jest autorem 35 publikacji naukowych (w tym 12 w zagranicznych czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej).


www.wimbp.zgora.pl

wtorek, luty 01, 2011 18:00
To wydarzenie powtarza się

Eureka w Norwidzie ph. Pielęgniarka to zawód czy powołanie?

news365.pl


WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza na comiesięczne spotkanie z nauką. Tym razem gościem Konrada Stanglewicza będzie dr hab. Stefan Konstańczak, prof. UZ Wydziału Humanistycznego.
Spotkanie odbędzie się 1 marca 2011 r. (wtorek) o godz. 18.00 na antresoli Biblioteki.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.


Dr hab. Stefan Konstańczak filozof, bioetyk, prof. UZ na Wydziale Humanistycznym, Instytut Filozofii. Autor ponad 100 publikacji naukowych i popularno-naukowych, publikowanych m.in. w takich czasopismach jak: "Etyka", "Ruch Filozoficzny", "Edukacja Filozoficzna" Zeszyty Naukowe Komitetu "Człowiek i Środowisko" PAN, "Toruński Przegląd Filozoficzny? Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, European Association for Security, Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego.


www.wimbp.zgora.pl

wtorek, marzec 01, 2011 18:00
To wydarzenie powtarza się

Posiedzenie Komitetu Mikrobiologii PAN

news365.pl26 lutego 2011 r. (sobota), o godz. 10.00 w Sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9 odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Komitetu Mikrobiologii Wydziału II Nauk Biologicznych Polskiej Akademii Nauk. Wizyta na Uniwersytecie Zielonogórskim jest wyrazem uznania Komitetu Mikrobiologii PAN dla znaczenia i poziomu badań naukowych realizowanych przez zespół mikrobiologów Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Nauk Biologicznych UZ.

Posiedzenie poprowadzi przewodniczący Komitetu - prof. Marek Niemiałtowski (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie).

Współorganizatorem posiedzenia ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego są: prof. Michał Stosik oraz dr hab. Katarzyna Baldy-Chudzik.Przyjęta przez Komitet Mikrobiologii formuła wyjazdowych posiedzeń pozwala członkom bliżej poznać zespoły badawcze różnych ośrodków naukowych w kraju oraz zagranicą i projekty badawcze realizowane w wizytowanych ośrodkach. Komitet Mikrobiologii Wydziału II Nauk Biologicznych PAN został utworzony w 1952 r. Aktualnie Kadencja 2007-2013) liczy 35 członków. Do zakresu spraw, którymi zajmuje się Komitet zalicza się mikrobiologia z uwzględnieniem jej zastosowań medycznych, biotechnologicznych i przemysłowych.
Komitet pełni funkcję Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Międzynarodową Unią Towarzystw Mikrobiologicznych.

KATEDRA BIOLOGII MOLEKULARNEJ

WYDZIAŁU NAUK BIOLOGICZNYCH

UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO

Kierownik - prof. dr hab. Michał Stosik

Katedrę tworzą trzy zespoły badawcze:

- zespół mikrobiologii i genetyki (8 osób, w tym 1 prof., 1 dr hab., 1 dr, 2 mgr)

Zespół / Zakład powstał z inicjatywy prof. dr hab. Tadeusza Lachowicza w 1999 r. Profesor kierował Zakładem do czasu przejścia na emeryturę tj. do roku 2000. Następcą został prof. Michał Stosik. Określono i zdefiniowano główny kierunek badań naukowych oraz standardy dotyczące poziomu badań. Miniony okres to przede wszystkim proces budowania laboratorium zapewniającego realizację badań mikrobiologicznych na poziomie molekularnym (od podstaw). Dzisiaj dysponujemy dobrze wyposażonym laboratorium i osiągnięciami. Osiągnięcia:

kolokwium habilitacyjne (w 2010 r. stopień naukowy dr hab. nauk biologicznych otrzymała p. Katarzyna Baldy-Chudzik);

dwoje magistrów przygotowanych do wystąpienia o otwarcie przewodów doktorskich; realizacja kilku projektów badawczych;

oraz szereg publikacji w renomowanych czasopismach naukowych.

Temat główny realizowanych badań naukowych: molekularne podstawy zmienności bakterii.

Aktualnie zespół realizuje projekt badawczy finansowany przez MNiSW pt. "Czynniki kształtujące strukturę genetyczną komensalnych Escherichia coli - wykorzystanie schematu molekularnych metod do analizy porównawczej izolatów od zdrowego bydła i świń" (kierownik projektu - dr hab. Katarzyna Baldy-Chudzik).

W ostatnich dniach otrzymaliśmy też pozytywną decyzję MNiSW odnośnie finansowania kolejnego projektu pt.: Rozpowszechnienie genów wirulencji Escherichia coli i ich ekspresji oraz zróżnicowanie genotypów i fenotypów oporności na antybiotyki wśród komensalnych izolatów pochodzących od zdrowych ludzi i zwierząt (kierownik projektu - prof. dr hab. Michał Stosik).- zespół biochemii i biologii komórki (5 osób, w tym 1 prof., 3 dr)

temat główny realizowanych badań naukowych: molekularne podstawy dziedzicznej sferocytozy z terenu zachodniej Polski- zespół bioinformatyki i modelowania procesów biologicznych (1 dr hab., 1 dr)

temat główny realizowanych badań naukowych: metody topologiczne i bioinformatyczne biologii molekularnej.www.wimbp.zgora.plsobota, luty 26, 2011 10:00
To wydarzenie powtarza się

Studia podyplomowe z etyki na UZ

news365.pl7 marca (poniedziałek), o godz.11.00 w sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9, odbędzie się uroczyste podpisanie umowy na realizację studiów podyplomowych dla nauczycieli z etyki. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i Miasto Zielona Góra, a realizował go będzie Instytut Filozofii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Umowę podpiszą: Marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Polak, Prezydent Miasta Zielona Góra - Janusz Kubicki i Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. dr hab. Czesław Osękowski.Nabór na nieodpłatne, kwalifikacyjne studia podyplomowe już się zakończył i wszystkie 40 miejsc zostało zajęte przed terminem zakończenia rekrutacji.

Studia są przeznaczone dla czynnych zawodowo nauczycieli (z wyższym wykształceniem) i dla absolwentów studiów wyższych zawodowych lub magisterskich, posiadających przygotowanie pedagogiczne i zatrudnionych w Zielonej Górze.

Studia są całkowicie refundowane ze środków EFS i miasta Zielona Góra. W ramach refundacji każdemu uczestnikowi przysługuje bezpłatny posiłek, udział w zajęciach i warsztatach, pakiet środków dydaktycznych. Trwają 3 semestry.
 


www.wimbp.zgora.pl


poniedziałek, marzec 07, 2011 11:00
To wydarzenie powtarza się

Konferencja Naukowo-Techniczna na UZ

news365.plRenowacja Budynków i Modernizacja Obszarów Zabudowanych

24-25.03.2011 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim odbywać się będzie VI edycja Konferencji Naukowo-Technicznej Renowacja Budynków i Modernizacja Obszarów Zabudowanych. W spotkaniu weźmie udział wicemarszałek Maciej Szykuła.

Celem konferencji jest prezentacja aktualnych wyników badań w zakresie renowacji budynków i modernizacji obszarów zabudowanych. Do udziału w zaproszeni zostali pracownicy naukowi, producenci materiałów budowlanych, projektanci, wykonawcy robót oraz pracownicy administracji rządowej i samorządowej.

TEMATYKA KONFERENCJI

Tematyka konferencji obejmuje następujące zagadnienia:
- renowacja budowli zabytkowych;
- rewitalizacja zasobów budowlanych;
- problemy remontowe budynków i budowli;
- adaptacja obiektów na cele użytkowe;
- modernizacja obszarów zabudowanych;
- rynek energetyczny;
- termorenowacja i ochrona przeciwwilgociowa obiektów budowlanych;
- materiały budowlane w obiektach zabytkowych;
- zagadnienia materiałowe, konstrukcyjne i wykonawcze w zakresie remontów i renowacji;
- renowacja w zrównoważonym rozwoju budownictwa;
- inne zagadnienia towarzyszące tematyce konferencji.

PATRONAT KONFERENCJI

- Minister Infrastruktury
- Komitet Nauki PZiTB
- Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego

ORGANIZATORZY KONFERENCJI

- Instytut Budownictwa Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska UZ
- Uczelniane Centrum d/s Renowacji i Modernizacji Obszarów Zabudowanych UZ
- Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Zielonej Górze
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.

Szczegółowy program

 


www.wimbp.zgora.plczwartek, marzec 24, 2011 10:00
To wydarzenie powtarza się

Szukaj w kalendarzu